Informujemy, że nasze przedszkole pełni dyżur wakacyjny w sierpniu. Zapisy od dnia 30.05.2022 r. do 17.06.2022 r.
Aktualności
Dyżur wakacyjny - informacja
II miejsce w XIII Pszczyńskiej Olimpiadzie Przedszkolaków!
23 kwietnia w hali POSiR odbyła się XIII Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków pod patronatem Burmistrza Pszczyny. Nasze przedszkole reprezentowały dwie grupy starszaków przygotowywane do tego sportowego wydarzenia przez panie: Magdalenę Bocheńską i Magdalenę Foltyn (grupa Pszczółki) oraz Gabrielę Franc i Lucynę Nocoń ( grupa Tygryski). Nasze najstarsze przedszkolaki pod opieką swoich pań oraz przy ogromnym dopingu ze strony rodziców wywalczyły podium dla Przedszkola nr 5 zdobywając II miejsce. Serdecznie gratulujemy dzieciom, wychowawczyniom i rodzicom!
Finał konkursu "Drugie życie odpadów"
22 kwietnia w Dzień Ziemi w naszym przedszkolu odbył się finał konkursu "Drugie życie odpadów" - pokaz mody ekologicznej. Bardzo dziękujemy Rodzicom i dzieciom za wielkie zaangażowanie i gratulujemy wspaniałych pomysłów! Na więcej informacji i zdjęć zapraszamy na podstronę Z życia przedszkola z-zycia-przedszkola-20212022
Wystawa kolekcji klocków LEGO
21 kwietnia dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w wystawie klocków Lego przygotowanej w grupie Misiów. Organizatorem tej wystawy i właścicielem wspaniałej kolekcji był tato Tadzia, pan Piotr Kaczmarek. Jak łatwo się domyślić, wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie i zachwyt przedszkolaków, które z ogromnym zaciekawieniem oglądały wszystkie pracochłonnie zbudowane eksponaty. Na pewno stały się również inspiracją do własnych eksperymentów konstrukcyjnych…
Dziękujemy za zaangażowanie
Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy odpowiedzieli na Akcję „Plecaczek” - przekazując starannie przygotowane plecaczki. Plecaczki zostały przekazane przez odpowiednie organizacje dzieciom ukraińskim przybywającym na polską granicę.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce!Dyrekcja Przedszkola oraz Rada Rodziców
Dziękujemy za wsparcie
Składamy serdeczne podziękowanie za pomoc i wsparcie materialne dla ofiar konfliktu w Ukrainie.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu i dobrej woli udowadniamy, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby społeczne.
Doceniamy Wasze zaangażowanie oraz ofiarność.
Z całego serca dziękujemy.
Pracownicy Przedszkola nr 5
Psychologia
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie...
Rolą rodziców i opiekunów jest tłumaczenie dzieciom otaczającej je rzeczywistości. Dotyczy to także wydarzeń trudnych, bolesnych i tragicznych. W idealnym świecie nikt nie musi wyjaśniać dziecku, czym jest wojna. Jednak nasz świat nie jest idealny.
W związku z informacjami o wojnie dzieci odczuwają to samo, co dorośli: bezradność, smutek, szok, strach, złość, rozpacz, współczucie, zagubienie i inne emocje, które mogą towarzyszyć tej sytuacji. Jednak o ile dorośli zdążyli w ciągu życia wypracować strategie radzenia sobie z lękiem i kryzysowymi wydarzeniami, o tyle dzieci potrzebują ich wsparcia, żeby zrozumieć i oswoić swoje myśli i uczucia oraz nauczyć się sztuki radzenia sobie z nimi.
Obecna sytuacja wymaga od rodziców, nauczycieli i innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi podejmowania rozmów na bardzo trudne tematy, rozmów adekwatnych do wieku dzieci i ich wiedzy. Działania wojenne będą skupiać uwagę dzieci i młodzieży, tak jak każdego z nas. Niejasne, niesprawdzone informacje z mediów mogą prowadzić do niepewności i dezinformacji, a w konsekwencji – do nasilania się strachu o siebie i bliskie osoby. Dlatego jest niezwykle ważne, aby nie unikać tematu wojny, znaleźć przestrzeń do rozmowy o tym, co się dzieje w Ukrainie, o tym, co to dla nas oznacza i do jakich konsekwencji może prowadzić.
Jak zatem opisać dziecku czy nastolatkowi rzeczywistość, która nie mieści się w paradygmacie bezpiecznego świata? W jaki sposób przekazywać informacje o wojnie toczącej się za granicą tak, by jednocześnie chronić wrażliwość i zdrowie psychiczne dziecka?
Dopasowanie komunikatu do wieku dziecka
Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. Również o tym, że w Ukrainie wybuchła wojna. Oczywiście język, którym komunikujemy się z dzieckiem, rozmawiając o wojnie, powinien być dostosowany do jego wieku oraz do możliwości rozumienia otaczającego świata, a przede wszystkim – odnosić się do faktów, na które jest ono emocjonalnie i poznawczo gotowe.Dzieciom uczęszczającym do żłobka oraz w wieku wczesnoprzedszkolnym nie ma potrzeby o wojnie zbyt wiele mówić. Niewiele zrozumieją z takiej rozmowy, więc nie warto ich niepokoić.
W przypadku starszych dzieci warto dawkować informacje i przekazywać tylko te sprawdzone, których jesteśmy pewni na 100 procent. Im dziecko jest starsze, tym odpowiedzi rodziców i opiekunów mogą być bardziej szczegółowe. Jeśli rodzice mają wątpliwość, czy dziecko jest odpowiednio dojrzałe do rozmowy, to warto wybadać, co już wie na ten temat, jakie obrazy kojarzą mu się ze słowem „wojna”, jak sobie ją wyobraża, i na tej podstawie przekazywać informacje.
Uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej i ze szkół ponadpodstawowych orientują się już z lekcji historii, czym są wojny. Trzeba też uwzględnić fakt, że za sprawą dostępu do portali internetowych i social mediów uzyskują często wiadomości nierzetelne i wprowadzające niepotrzebną panikę. Podczas rozmowy z nastolatkiem warto sprawdzić, jakimi informacjami już dysponuje, i zapewnić, że jeśli będzie potrzebował wsparcia i rozmowy, to zawsze może się do rodzica zwrócić.
Niezależnie od wieku dziecka należy skupiać się na tym, co dzieje się tu i teraz, nie katastrofizować i nie wybiegać za daleko w przyszłość. Z kolei, jeżeli istnieje obawa, że dane informacje są za trudne dla dziecka, można na jego pytania odpowiedzieć na bardziej ogólnym poziomie.
Komunikaty odpowiednie dla dzieci w każdym wieku:
- W Ukrainie rozpoczęła się wojna. To znaczy, że prezydent Rosji podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Ludzie z Ukrainy walczą i jest to niebezpieczne. Martwimy się o nich.
- Ludzie rozmawiają o wojnie w Ukrainie, martwią się o ludzi, którzy tam mieszkają, smucą się i złoszczą, bo wojna jest zła.
- Chcemy pomóc Ukrainie i w związku z tym odbywają się teraz zbiórki pieniędzy, odzieży czy innych potrzebnych rzeczy dla ludzi z tych terenów. Możemy się włączyć w pomaganie.
- Chcę, żebyś wiedział, że chcę, byś o tym ze mną rozmawiał i pytał mnie, o wszystko, o co potrzebujesz zapytać.
- Boję się, ale już mniej, bo wiem, co zrobimy, żeby być bezpieczni. Mogę ci o tym opowiedzieć.
- Widzę, że się boisz. Kiedy słyszymy o wojnie, czujemy strach, bo nasz umysł odczytuje te słowa jako zagrożenie i wysyła nam o tym sygnał. To zrozumiałe. Też tak mam.
- Martwisz się o babcię swojej przyjaciółki, mieszkającą tam, gdzie jest wojna. Rozumiem to. Jestem przy tobie.
- Widzę twój niepokój i strach. Wiem, że to skutek czegoś trudnego.
- Widzę, że jesteś przestraszony. Może porozmawiamy o tym, co cię zaniepokoiło?
- Widzę, że w ostatnim czasie jesteś często zamyślony. Mam wrażenie, że coś cię męczy.
Czego nie robić?
- Nie unikajmy, nie bagatelizujmy tego tematu. Nie chowajmy głowy w piasek. Nie udawajmy, że nic się nie dzieje. Dzieci są uważnymi obserwatorami, słyszą rozmowy dorosłych, więc trzeba je przez to przeprowadzić i wspierać. Dzieci i nastolatki oglądają telewizję i mają dostęp do informacji z internetu. Ukrywanie przed nimi prawdy może doprowadzić jedynie do spadku zaufania do dorosłych i zwiększenia poziomu niepokoju. Dziecko poczuje, że rozmowa jest zbyt przerażająca, i zacznie się bać jeszcze silniej, a po wszelkie informacje zacznie sięgać do kolegów i mediów społecznościowych.
- Nie okłamujmy dziecka, gdy zapyta, czy trwa wojna. Lepiej, jeśli usłyszy tę informację od życzliwych, wspierających dorosłych, podaną w formie dostosowanej do jego wrażliwości, niż zostanie nią zaatakowane w przypadkowy, brutalny sposób w mediach społecznościowych, telewizji lub otrzyma ją od podobnie przerażonych jak ono samo rówieśników.
- Nie epatujmy drastycznymi, brutalnymi informacjami. Dzieci powinny dowiedzieć się, że toczy się wojna, ale nie muszą stykać się z jej najbardziej wstrząsającymi, krwawymi szczegółami.
- Nie należy dzieci zastraszać ani podsycać i tak już silnego stresu. Odpowiadając na dziecięce pytania, nie wybiegajmy naprzód, nie snujmy czarnych scenariuszy. Po podaniu podstawowych informacji po prostu uważnie słuchajmy dziecka. Będzie pytało o to, co jest w stanie przyswoić i udźwignąć.
- Unikajmy przy dzieciach komunikatów nasilających lęk. Na przykład: „Zaczną od Ukrainy, a potem przyjdą do Polski”, „To dopiero początek. Wybuchnie trzecia wojna światowa”. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja. Dla dzieci i tak to, co jest, to bardzo dużo. Nie dokładajmy dodatkowych strachów.
- Postarajmy się nie oglądać i nie słuchać przy dzieciach relacji z wojennych wydarzeń, nie pokazujmy im dramatycznych zdjęć. Nie włączajmy telewizyjnych kanałów informacyjnych przy dziecku. W aucie ustawmy radio nadające wyłącznie muzykę. Dziecko nie musi wiedzieć, ile osób dziś zostało rannych i ile zginęło. Dziecięca wyobraźnia czerpie ze zgromadzonych danych i obrazów. Dla dziecka słowo „wojna” nie musi oznaczać płonących lub zburzonych domów, zmasakrowanych i zakrwawionych ciał. Te drastyczne obrazy nie muszą do dzieci (zwłaszcza najmłodszych) trafić, dzięki czemu nie zapiszą się w ich głowach.
- Rodzice i opiekunowie mogą uznać, że powinni przekazać swoim dzieciom wszystkie fakty i informować je na bieżąco o sytuacji na wojnie. Nie ma takiej konieczności, gdyż przez nadmiar obciążających informacji dzieci mogą poczuć się przytłoczone i przebodźcowane.
- To, co się dzieje z dorosłymi, wpływa na dzieci. Spróbujcie przy dzieciach zachować spokój. Nie chodzi o to, by udawać, że nic się nie dzieje. Zachować spokój to znaczy rozmawiać bez wpadania w panikę, która prowadzi do potęgowania napięcia i w efekcie – do nieracjonalnych zachowań.
Podsumowanie
Każdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Dziecko, nastolatek, rodzic, nauczyciel.
To podstawowa potrzeba każdego człowieka, umiejscawiana na samym dole piramidy potrzeb zaraz po potrzebach fizjologicznych. Informacje o wojnie mogą ją znacząco naruszyć. Dlatego tak istotne jest, by szczególnie teraz zatroszczyć się o poczucie bezpieczeństwa. Dorośli mogą wspierać dzieci w tym obszarze, opiekując się zarówno sferą poznawczą, poprzez rozmowy i dostarczanie informacji w sposób uwzględniający wiek, wrażliwość i możliwość rozumienia młodych ludzi, jak i sferą emocjonalną, przez udzielanie im wsparcia, dawanie akceptacji dla ich przeżyć i emocji, a także zapewnianie bliskości i życzliwej obecności.Źródło Nowa Era
Dziecięcy Telefon Zaufania
Pomagamy Ukrainie
Przedszkole nr 5
- akcja pomocy
dla Ukrainy.Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni sytuacją naszych Sąsiadów.
Na terenie naszej placówki organizujemy zbiórkę produktów i środków, które będą przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi). Akcja trwa do 4 marca.Lista produktów i środków:
Odzież i okrycie:
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
- Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
- woda
- żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- batony (w tym energetyczne),
- bakalie, orzechy,
- konserwy,
- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne:
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).
KONTYNUACJA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Szanowni Rodzice/Opiekunowie
Informujemy, że w dniach 23.02 (środa) – 01.03 (wtorek) do godz. 15.00 w sekretariacie przedszkola przyjmowane będą Deklaracje kontynuowania wychowania przedszkolnego.
Druki Deklaracji… dostępne są u nauczycieli w grupach oraz w sekretariacie.
Niezłożenie Deklaracji… jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu na rok szkolny 2022/23.
Przystań Ocalenie
Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce charytatywnej dla zwierząt. Przekazaliśmy "Przystani Ocalenie" zebraną karmę, koce, miski, warzywa i owoce. Dobro wraca.
PRZYSTAŃ OCALENIE
KONKURS ŻOŁĘDZIOWY
BUDŻET OBYWATELSKI 2022
Drodzy Rodzice,
Bardzo prosimy o oddanie głosu na PROJEKT NR 8 - PROJEKTY OGÓLNOGMINNE i PROJEKT NR 13 - PROJEKTY LOKALNE, w których ujęte są tereny zielone za płotem przedszkola.
KAŻDY GŁOS JEST WAŻNY, GDYŻ ZBYT MAŁA ICH ILOŚĆ SPOWODUJE, ŻE PROJEKT NIE ZOSTANIE ZREALIZOWANY.
Dyrektor oraz pracownicy
Przedszkola nr 5
SKŁADKA NA RADĘ RODZICÓW
Dyrektor Przedszkola nr 5 w Pszczynie
w porozumieniu z Radą Rodzicówproszą o dokonanie wpłat na Komitet Rodzicielski.
Ustalona składka 20 zł.
Pieniądze zostaną wykorzystane na okazjonalne imprezy przedszkolne oraz Dzień Dziecka.
Tytuł przelewu: imię i nazwisko przedszkolaka; grupa.
Nr konta bankowego na które należy wpłacać składki:
69 8448 0004 0038 8241 3000 0001
ZEBRANIE ORGANIZACYJNE
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na zebrania organizacyjne w nowym roku przedszkolnym 2021/2022 według następującego harmonogramu:
25.08.2021r. godzina 16.00 TYGRYSKI
25.08.2021r. godzina 16.30 PSZCZÓŁKI
26.08.2021r. godzina 16.00 MISIE
26.08.2021r. godzina 16.30 SÓWKI
27.08.2021r. godzina 16.00 MYSZKI
30.08.2021r. godzina 16.00 KOTKI
Archiwum Aktualności